Most Expensive Cravings

8

 

most expensive cravings

I'll have two, thanks!

 

 

 

 

TexasKaty (a fellow Texan -- howdy, girl!) asked moms in Pregnancy what their most expensive craving was, and confessed that hers was the Birthday Cake Ice Cream from Marble Slab Creamery. I've never had that, but it sounds pretty awesome.

When I was pregnant, I wanted black & white milk shakes from The Shake Shack -- and, for a milk shake, they were pretty pricey. But sooo good.

Here's what other moms said they were dropping the bucks on.

-- Those huge chicken burritos from Chipotle.

-- The prime rib sub at Quizmos.

-- Lobster!

-- Crab legs.

-- Stouffer's Mac 'n' Cheese.

-- Starbucks.

-- Ben & Jerry's Cake Batter Ice Cream.

-- BBQ Baby Back Ribs.

-- Filet mignon.

-- Applebee's -- EVERY night.

What about you? What's your most expensive craving, and how often do you give in?

 

eating for two, the pregnant life, weight gain

8 Comments

To add a comment, please log in with

Use Your CafeMom Profile

Join CafeMom or Log in to your CafeMom account. CafeMom members can keep track of their comments.

Join CafeMom or Log in to your CafeMom account. CafeMom members can keep track of their comments.

Comment As a Guest

Guest comments are moderated and will not appear immediately.

rkoloms rkoloms

when I was pregant my (beyond wonderful) hubby would ride his bike to Ben and Jerry's (about 5 miles each way) to get me ice cream; and to my favorite old school Cantonese restaurant for (the world's best) egg rolls.

IRA871 IRA871

I craved thai food alot, and from the restuarant where I like, added up.

Mered... Merediths_Mommy

i have been craving hot wings and slushies lol... Plus I only want the hot wings from one place and it can get a bit pricey lol

CherB... CherBearCM

Ben & Jerry's Half-Baked ice cream

FIVEH... FIVEHAPPYHEARTS

LOL ALL I WANTED WAS WATERMELONS AND CHERRYS BUT CHERRIES GOT VERY EXPENSIVE AND I WOULD BE GREADY ALL MINE LOL

angel... angelbabies14

when i was pregnant i ate a whole watermelon myself... everyday.  sometimes i found them on sale for $5 but other times they were  $8 or $9 a watermelon and to eat one everyday it got alittle pricey. :)

momav... momavanessa

I would Cold stones Ice cream. I had to get more than one mix in!! Okay more than 3 lol!! So my hubby had to pay around 13 per bucket I got. LOVED IT!! LOL

ccspi... ccspiratemama

With my first it was picadillo encheladas fom aztecca about 3 times a week, this time I want 3 cheese raviolies from olive garden (and ONLY olive garden) which normally cost about 12.00 per plate, but my SO cooks there and can get it for me on his employee discount, yay!!

1-8 of 8 comments