Michelle Duggar’s Monthly Grocery Bill Will Shock You

michelle duggarHow do you feed a big family without going broke? I know just the mom who could answer that question: 19 Kids and Counting's Michelle Duggar is spilling her grocery shopping tips. But first, aren't you dying to find out how much it costs to feed all those kids, not to mention all those teenagers? A couple could go broke, quickly! Good thing the Duggars are so smart with money. Their monthly grocery bill may take your breath away, but just imagine how much bigger it would be if Michelle weren't such a budget wizard.

Even with all their cost-saving strategies, Michelle says the family spends nearly $3,000 a month on food. "Our goal for our monthly food budget is $3,000. It used to be more like $2,000, but we've noticed the costs of groceries have gone up. Also, our boys have grown a lot and they have hollow legs." For a family of 21, that means about $35 per person, per week. That's incredible. And when you hear how she shops, Michelle sounds like living proof that life is cheaper by the dozen.

1. Shop at discount stores, warehouse clubs, and co-ops. "You can save thousands of dollars doing just that," Michelle says. We all know about Coscto and stores like that, but it's interesting that she mentions co-ops. I've belonged to a food co-op for years, and the price difference is huge, as is the quality. Co-ops vary widely around the country, though.

2. Buy in bulk. This is where having lots of storage space comes in handy. But even if you don't have yards of pantry space for giant bags of rice, you can save on the smaller bulk items. Spices, nuts, and dried fruit are so much cheaper when you buy them from the bulk bins.

3. Stock up every month on staples. For Michelle, that's foods like butter, cereal, and oats. For you it could be something else. Stocking up on staples makes grocery shopping simpler. Do it well, and you can basically shop your own pantry throughout the month.

4. Buy fruits and vegetables every three to four days. Michelle mentions this almost off-handedly, but it's worth pointing out. When you buy fresh produce once a week, it's hard to keep it all fresh. Speaking from experience, there's always something wilting by the end of the week. And it's hard for me to plan out my week's meals by which vegetables are going to go bad first. Doing two quick produce trips can help save you from wasting food, which saves money in the long run.

How does your family save money on groceries?

 

Image via TLC

grocery shopping

72 Comments

To add a comment, please log in with

Use Your CafeMom Profile

Join CafeMom or Log in to your CafeMom account. CafeMom members can keep track of their comments.

Join CafeMom or Log in to your CafeMom account. CafeMom members can keep track of their comments.

Comment As a Guest

Guest comments are moderated and will not appear immediately.

balan... balancing-act

That's quite impressive. Our monthly grocery bill runs around $800 for 4 people. Can't imagine feeding 20 people every day.

mummy... mummyoftwins92

Mine doesnt even go near that with a my family of 4..i actually thought they would spend more towards the $5000..they must have great jobs to support that

nonmember avatar lauren

I have 7 children. My grocery bill for a family of nine (for food items only - no toiletries dog food cleaning supplies or paper products- is about $550 a month. Thats eating healthy (not organic) and eating 3 meals a day plus snacks. Its easy enough to do...and i do not religiously coupon.

deann... deannamidwife

When are kids were small we had a family of 7, and our food cost at the end of the month was close to 2000-2500. Now are kids are grown up, and married and on their own, but our food bill is still close to the 2000 monthly. We do buy organic

deann... deannamidwife

And try to eat healthier but it does cost to eat that way. Plus i'm no coupon cutter I buy what I want when I see it. I do go through add papers, but our costs comes mostly from delivery services for our meats, and poultry, pork stuff like that. Plus are organic foods costs a little more, but I do want to eat better. Our kids do the same thing its worth it for us.

Rhodin Rhodin

I'd still like to know what store these days has bulk bins.  I haven't seen them since I was a kid.

AM-BRAT AM-BRAT

Rhodin, my Winco does. Nor cal. Love that part of the store. There's a whole wide world out there kid. Lol!

godde... goddess99

We save money by meal planning.

nonmember avatar Desiree

Bulk shopping is easier where I live. We have a store called Bulk Barn, which has everything from chocolate chips to soup mixes to flours of all kinds for much much cheaper than anything prepackaged at the regular grocery store.

1-10 of 72 comments 12345 Last