36 Comments

To add a comment, please log in with

Use Your CafeMom Profile

Join CafeMom or Log in to your CafeMom account. CafeMom members can keep track of their comments.

Join CafeMom or Log in to your CafeMom account. CafeMom members can keep track of their comments.

Comment As a Guest

Guest comments are moderated and will not appear immediately.

elasmimi elasmimi

What's the big problem with slideshows? If you're mobile I can see it, but ...

elasmimi elasmimi

The farmer's market thing is a point I have tried to make before. We really don't know where our food comes from unless we grow it. And not everyone can do that. I can't. Can't even grow marigolds. My husband will be upset about the Kobe beef, though, since he raves about how much better it is than American beef. I never could tell the difference.

MamaB... MamaBear2cubs

Olive oil? Really? We love our Olive Oil!

coppe... copperswifey

Good article. I didn't know a lot of that stuff. I would be mad if my milk was watered down. I pay over $4 for a gallon of it. :/

Leele... Leelee1008

not digging the slides either... just saying.


Anyway, I buy evoo, but I dont care about brand so much, I just buy whatevers on sale. Sorry but it frys my chicken for chicken parm so much better then veggie oil.

mamivon2 mamivon2

Thanks for the article

Wish2Be Wish2Be

This is sad about the olive oil, but honestly if you buy a cheap $3 bottle versus a $10 bottle...you can certainly taste a difference. Its like a wine...


I love olive oil, so I am still going to keep buying it.

21-30 of 36 comments First 1234 Last
F